haiku?biraz haiku versem?

haiku herşeyden önce bir görme biçimidir.. dünyayı kendi sözcüklerinizle görebilme biçimi.. burada kullanılan sözcükler gördüklerinizin bir çesit resmedilmesidir abidin dino'ya inat.. çokta cafcaflı sözcüklere ihtiyacınız yoktur nitekim üç renk boyayla da harika resimler çıkar ortaya!.. amaç doğanın içindeki yalınlığı yakalayabilmektir.. haiku; ilkel japon toplumundan ortaya çıkmıştır.. doğayla iç içeliktendir burada ilkellik!.. haiku temelinde 17 heceye dayanan bir çeşit şiirdir.. yani bir nefes uzunluğu kadardan öteye geçmez, geçmemelidir.. 5+7+5 şeklinde tasvir edilmelidir..  buradaki temel kural nefesinizin içerisine mevsim temasının geçirilmesidir.. ancaaak.. siz doğrudan yaz geldi, kış gitti demezsinizde, karpuz kabuğu, leylekler cıvıltısı gibi mevsim çağrıştıran "o an"ı yakalamalısınız.. örnek vermek gerekirse; (turgay uçeren üstaddan)

leylekler gelmiş -
tarlada solucanlar
kaçışıyorlar.

yukarıdaki örnekte "leylekler gelmiş" somut bir imgedir.. ve istisnasız kışın bitmekte ve baharın yaklaşmkta olduğunu simgeler.. böylece mevsim temasını halletmiş olursunuz.. açık imgelerin dışında her türlü yazım serbesttir.. yeterki kış geldi, yaz gitti gibi bariz hatalara düşülmesin..


haiku sadece sözün bittiği yerde başlayan sessizliği işaret eder.. sizin yapmanız gereken tam olarak budur.. yani "bak işte orda" demektir..

son olarak kalıbı tekrarlamak gerekirse; 5+7+5 şeklinde yazılmalıdır.. nefes anlamında  "kesik çizgi" mevsim imgesinin yada vurgunun peşi sıra kullanılabilmektedir.. bu kesik çizgiler alınan nefesin duraksadığı yerler olarak kabul edilmektedir..na sıl ya zı lır-
top lam on ye di he ce
üç sa tır a yaz

top lam beş he ce
bu sa tır ye di he ce
yi ne beş he ce.haiku yazmak için daha ne bekliyorsunuz? hayde asılın küreklere :)

2 yorum:

  1. ...mavisinde göğün,bir çift kanat izi gibiydi aşk...ufacık şeylerdendi hep.
    olmadı ama olsun,duygusu da yetmez mi?

    YanıtlaSil
  2. duygu her şeye yeter :))

    YanıtlaSil

yok mu 0.7 ucu olan?

hiç fark etmez aslında 0,5 yada 0.9 olması..

orta kara olsun diye 0.7..

şayet kalem traşınız varsa, o da fena derecede iş görür :)

neyse işte, korkma.. yaklaş!..

?

Fotoğrafım
İstanbul, Tokat, Turkey
ben sezer; klasik uygulamalı, güdüsel bir hamle sonucu, anında dünyaya gelip, henüz olunmayan bir pratiğe zorunlu olarak itilmiş, nüfusa ilave bir insan..