Pazar, Aralık 06, 2015

bizim raki!.rocky balboa.. nam-ı diğer "italyan aygırı"..

1976 yılında yayınlanan ilk filminin ardından toplamda 6 filmle 2006 yılında son vizyonunu yaptı..

yıllarca bölük/pörçük, kıçından/başından izlediğim rocky serilerini, an itibariyle baştan sona adam gibi izleyerek tamamladım!

kesinlikle ölmeden önce izlenilmesi gerekenlerden.. boks filmlerinin baş yapıtlarından..

filedelfiya'da insanlığını barındıran rocky, hiç kopamadı oradan.. geçmişini asla terk etmedi.. aksine hep oradan güç aldı.. günümüzde, daha dün ne yediğini bilmeyen insanlığımızla ve en saf, kalbi merasimleriyle kıyaslandığında hepimiz sınıfta kalıyoruz..

aşırı yozlaşma, kendine yabancılaşma.. küçümseme.. kibirden geberme raddesi.. para kanserliği.. her şey.. her bok! alayımıza düğün alayı girsin!

rocky ile sürekli boğazınız düğüm düğüm oluyor.. her yumruk yediğinde gözlerinizi kapatıyorsunuz.. off diyorsunuz.. ama o her defasında ayağa kalkarak, en sert yumruklarını indiriyor.. ve içinizdeki coşkuyu sele dönüştürüyor.. kaç defa "helal ulan raki!" dediğimi sayamam..

her güne bir rocky sloganıyla çıktığım film izleme merasimim son buldu.. amaa yoook bulmadı.. yazının sonunda bir sürpriz vaar! sonunda len sonunda!

uzun süre boks filmleri izlemek çeşitli yan etkilere sebep olabiliyor.. izlendikten sonra dışarı çıktığınızda aniden; sağa sola, havaya yumruklar, kroşeler savurabiliyorsunuz.. arada sırada "hadi dostum bitir işini" diye kendi kendinize konuşabiliyorsunuz.. ama en önemli misyonu bence "her şey gider ama sen kalırsın" dır..

izlemek için boşuna gugula sarılmayın sizlere linkleri paylaşayım.. uzun süredir takip ettğim bir film sitesi var ki bu işi gerçekten iyi yapıyorlar.. yeri gelmişken bu anti-parantezle onlara yani filmakinesi'ne çok çook teşekkürler ederim.

rocky 1 1976
rocky 2 1979
rocky 3 1982
rocky 4 1985

evet geldik sürprize.. aslında bu benim için de büyük bir sürpriz oldu.. az önce öğrendim.. rocky, efsane olmaya apollo creed ile yaptığı ünvan maçıyla başladı.. henüz birinci filmdi.. ve filmin ilerleyen serilerinde ahbap filan da oldular.. daha fazla spoiler verip can sıkmak istemem.. konumuza dönelim.. işte bu en büyük rakibinin oğlu, rocky serilerinin ardından başlamış olan belki de yeni bir seriyle "Creed: Efsanenin Doğuşu" adlı yapımla izleyici karşısında.. üstelik 8 ocak 2015'de vizyona girdi..ee rocky'le alakası ne? ne olacak; creed'in oğlunu hazırlayan kişi kendisi oluyor!

izlemek isteyenler serinin ardından buraya bakabilirler.. ben de henüz izlemedim.. yazının ardından izlemeye koyulacağım :)

                                                                                                            

günün bilgisi: boks; eski yunan ve roma'da önemli sporlardan birisiydi ve birisi ölene kadar nüsabakalar devam ediyordu.. günümüzde son derece ivme kazanan boks sporu; nörologlar tarafından beyinde kalıcı hasarlara neden olduğu ortaya konulmuş ve olimpiyatlardan çıkartılması gerektiği savunulmuştur..
günün şarkısı: Follow The Night - XYZ

2 yorum:

yok mu 0.7 ucu olan?

hiç fark etmez aslında 0,5 yada 0.9 olması..

orta kara olsun diye 0.7..

şayet kalem traşınız varsa, o da fena derecede iş görür :)

neyse işte, korkma.. yaklaş!..

?

Fotoğrafım
İstanbul, Tokat, Turkey
ben sezer; klasik uygulamalı, güdüsel bir hamle sonucu, anında dünyaya gelip, henüz olunmayan bir pratiğe zorunlu olarak itilmiş, nüfusa ilave bir insan..