Cumartesi, Şubat 20, 2016

İnce Memed - I - Yaşar Kemal


seneler evvel sahaflarda çalışırken resmen bir hazine geçmişti elime.. ince memed'in 1981 basımı 4 ciltlik eserinin ilk 3 cildi! ne yazık ki son cildini elde edemedim.. mecburen yeni basımlarından birisini okumak durumundayım.. ilk 3 cildi su gibi içtim desem yeridir.. sadeleştirilmemiş, dili oldukça sürükleyiciydi ki yeni basımlarında aynı hazzı yakalayamamaktan korkuyorum..

roman bütün çukurova'yı, civarını gözlerinizin önüne resmedercesine tasvirlerle başlıyor.. kaya kaya, çiçek çiçek işliyor romanı yaşar kemal.. hiç de erinmemiş yazarken.. resmen bir mikroskop tutmuş aydan çukurova'nın düzüne, bayırına.. kaya kaya, çiçek çiçek..

kitabın bu ilk cildinde; 5 köyün abdi ağası baş roldedir.. köylülerin elinde ne var ne yok hacılar abdi ağa.. tabiri caizse iliğini kurutur köylünün.. memed, abdi ağa'nın köylüsüdür ve devamlı olarak ağa'nın hışmına uğramaktadır.. gel zaman git zaman abdi ağa memed'in sevdiceği hatçe'yi kel yeğeni veli'ye ister.. bu durumu haber alan memed hatçe'yi alır ve kaçarlar..

izci topal ali'yi önlerine katarak abdi ağa ve ahalisi peşlerine düşerler.. ve olaylar bu doğrultuda gelişir.. 

sadece köyünden ibaret olan dünyası bir anda namlı bir eşkiyaya dönüşen ince memed'in hikayesi yaşar kemal'in ifadesiyle "mecbur adam"dır.. şartlar ve zorluklar onu istemediği bir doğrultuya yöneltmiştir.. bu yönde saf dünyasına ve ikilemlerine sıklıkla şahit oluyorsunuz.. insanın en saf halinin, en yalın, en duru.. en en en.. en insan haline.. mutluluğun, sadece sahip olduklarında gizlendiği o dünyaya.. 

bu enfes eserin ilk cildine münhasır ayracıma takılanları sunarak esenlikler diliyorum.. kitaplarla kalın :)


  • İnsanları sözleriyle değil, hareketleriyle ölç! | s.124
  • Ölüm dirim kavgası yapan, can çekişen insanlara kolay kolay bir şey sorulamaz. İnsan ne soracağını şaşırır. | s.219
  • Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmadı da içine gömüldü müydü, sonu felakettir. | s.222
  • Bırak sarhoşu yıkılana kadar gitsin! | s.367                                                                                                    
günün bilgisi: yaşar kemal'in gerçek ismi "kemal sadık göğçeli"dir.. komünist damgasını yedikten sonra cumhuriyet gazetesinde çalışmaya başlar ve ilk olarak yaşar kemal ismini burada kullanır.. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

yok mu 0.7 ucu olan?

hiç fark etmez aslında 0,5 yada 0.9 olması..

orta kara olsun diye 0.7..

şayet kalem traşınız varsa, o da fena derecede iş görür :)

neyse işte, korkma.. yaklaş!..

?

Fotoğrafım
İstanbul, Tokat, Turkey
ben sezer; klasik uygulamalı, güdüsel bir hamle sonucu, anında dünyaya gelip, henüz olunmayan bir pratiğe zorunlu olarak itilmiş, nüfusa ilave bir insan..